пʼятниця, 21 грудня 2018 р.

«Святий Миколай, до нас завітай»


19 грудня у філії №4 відбулося літературно-музичне свято «Святий Миколай, до нас завітай», на свято були запрошені учні 2-Б класу ЗОШ№14. З мультимедійної презентації дітвора дізналася про діяння Св. Миколая та його заслуги перед Господом. Бібліотекарі розповіли другокласникам, які особливості мають такі святкування у різних країнах, а згодом влаштували вікторину.


Юні артисти (учні 4) для менших друзів-читачів поставили театралізоване дійство «Листи до Миколая», декламували вірші, розповідали легенди. «Від того у книгозбірні панувала атмосфера дитячого щастя, веселого сміху та щирої віри у дива», – коментують працівники.
Жоден маленький читач філії №4 не залишився цього дня без подарунка – книжечки Ніни Шмурикової-Гаврилюк та солодощів.
«Ми весело провели час і багато дізналися про Миколая Чудотворця. Я був вражений тим, скільки добра зробив Святий Миколай на землі. Я вдячний йому за подарунки, які він нам приносить», – додав Береговий Олександр.
Вікторія Мітрофанова, бібліотекар бібліотеки-філія№4

«Барвінчатам розказують про Шевченка»


10 грудня учасники народознавчого об’єднання «Барвінок» разом з бібліотекарями філії №4 відвідали Народний Дім (міське Товариство української мови ім. Т. Шевченка «Просвіта»), що займає старовинне приміщення у центрі Хмельницького. Там пройшов вечір-портрет «Шевченка полум’яне слово на стражі вічності стоїть».
Де ж як не у Народному Домі проводити такий захід? Саме тут діти мають змогу побачити  унікальні книги, колекції старовинних світлин, портрети видатних українських постатей, зразки декоративно-ужиткового мистецтва, вишиванки минулих століть. За кожним експонатом стоїть своя історія, і з таких історій складається історія рідної Хмельниччини та й загалом усієї України.

По-особливому барвінчат вразив кінозал Народного Дому. Тут переглянули фільм «Земля, де народився Великий Кобзар». А голова товариства Зоя Діденко показала учасникам народознавчого об’єднання мініатюрні видання Шевченкового «Кобзаря».
«Багато приємних вражень. Ми познайомилися із закладом, де є не лише унікальні книги, а й колекція старовинних світлин, а ще святкові та повсякденні вишиванки минулих століть. Вражені», – поділилася наостанок вчителька української мови та літератури СЗОШ №8 Тетяна Вознюк,  яка супроводжувала дітвору.
Надія Васильєва, бібліотекар бібліотеки-філії №4

четвер, 20 грудня 2018 р.

«Всі ми різні, але всі ми рівні»


Що таке «ґендер», «ґендерна рівність» та чи заважають здоровому суспільству «ґендерні стереотипи» 13 грудня говорили у філії №4. На годину спілкування «Всі ми різні, але всі ми рівні» бібліотекарі запросили дев’ятикласників із НВК №9.
Дітей ознайомили із державною політикою у сфері утвердження ґендерної рівності та сприяння формуванню ґендерної культури в Україні. Наголосили, що у нашій країні діє ряд офіційних документів, які регулюють право людини на ґендерну рівність, серед них: Загальна декларація прав людини, Конституція України, Конвенція ООН про права дитини, закони, укази Президента.
Захід вдався меганасиченим, довірі та згуртованості серед учасників посприяли активні форми спілкування:
ü    вправи-ігри «Інтерв’ю», «Що нас об’єднує і в чому наша індивідуальність», «Ґендерні стереотипи», «Риси людини»;
ü    презентація «Ми різні – ми рівні»;
ü    диспут «Проблема дотримання прав жінок».
«З цієї зустрічі ми дізналися, що ґендерна рівність – це рівний правовий статус і жінок, і чоловіків, це рівні можливості його реалізації, це надання особам обох статей права брати однакову участь у всіх сферах життєдіяльності суспільства», – зробив висновки після заходу учень Олексій Роїк.
Надія Васильєва, бібліотекар бібліотеки-філії №4

пʼятниця, 14 грудня 2018 р.

«Кличемо вас на вечорницях гуляти, Андрія справляти, калиту кусати, на дівочу долю ворожити»


Андрій Первозваний – один з дванадцяти апостолів Ісуса Христа; за легендами, приніс християнство на українські землі. Його пам’ять Православна Церква вшановує 13 грудня. На цей день також за давніми віруваннями припадає свято Калити. У народній свідомості ці свята і їхні традиції тісно переплелися.

12 грудня до бібліотеки-філії №4 на етно-вечірку «Кличемо вас на вечорницях гуляти, Андрія справляти, калиту кусати, на дівочу долю ворожити» запросили учнів п’ятикласників НВК №9. До свята працівники книгозбірні по-особливому прикрасили читальний зал: посередині – стіл, у кутку – декоративна піч, біля якої – віник, рогач, коцюба. Все це нагадувало старовину українську хату. Атрибутика забезпечила атмосферу зимового свята.

Для дітей бібліотекарі намагалися «оживити» старовинні українські традиції. Усі разом пекли калиту – великий корж білого хліба. Дівчатка ще й ворожили – хто як вміє: або на люстерці, або кидаючи чобіток, виливаючи віск на воду. Усі жартували, оповідали цікаві історії, танцювали і, звичайно ж, кусали калиту.
«Такого веселого свята в нас ще не було. Ми жартували, стрибали через коцюбу, кусали калиту. Багато дізналися про наших предків, звичаї народних зимових свят. Ми тепер ще більш будемо цінувати символи, обереги, звичаї, та традиції України», – поділилася враженнями учениця Дарина Тестіна.
Надія Васильєва, бібліотекар бібліотеки – філії №4


вівторок, 11 грудня 2018 р.

«Андріївські вечорниці» у бібліотеці.


У народі говорять: «Зима прийшла – празників привела». Бо всі її три місяці щедро засіяні святами, багатими на традиції, обряди. За календарем розпочинає цикл свято Андрія – 13 грудня.
6 грудня бібліотека-філія №4 запросила до себе на «Андріївські вечорниці» учнів Центру слов’янських мов та культур. Влаштували справжню вечірку при свічках з ворожінням, варениками, солодощами, калитою. Андріївська ж бо ніч яскрава і по-особливому наповнена чарами! Традицій дійшло до нас не багато, але основні збереглися у народній пам’яті. Їх і використали.
«Колись вечорниці були дуже поширені. На них молодь ближче знайомилася і вибирала собі пару. Завдяки бібліотекарям сьогодні діти дізналися, як відбувалися такі вечорниці. Накрили «святковий стіл», пустотливо, з жартами та сміхом поспілкувалися тут українською та польською мовами, адже у Центрі слов’янських мов та культур вивчають  польську. Кусали калиту – дуже всім сподобалось. Незабутній вечір. Хлопці з дівчатами неабияк порозважалися», – поділилась враженнями Аліса Огінська, викладач польської мови.
«Працюючи у напрямку народознавства, працівники книгозбірні привертають увагу до звичаїв, традицій, обрядів, адже все це – то неабияка подорож у глибину століть, до пракоренів нашого українського народу», – коментують бібліотекарі.
Ірина Драйна, завідуюча бібліотеки-філії №4

вівторок, 4 грудня 2018 р.

«Жити в світі, де є ВІЛ»


З ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я з 1998 року 1 грудня відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом.
Чим відрізняється ВІЛ від СНІДу?
Як розповсюджуються ці хвороби?
Як захиститися?
Які наслідки та ускладнення?

На ці питання відповідала керівник Центру здоров’я та якості життя Валентина Гоменюк під час профілактичної бесіди з учнями 9-х класів НВК №9, яка відбулася у бібліотеці-філії №4. Тематична розмова отримала назву –  «Жити в світі, де є ВІЛ». Разом з пані Валентиною хлопці і дівчата також переглянули та обговорили відеоролики «Коменти підлітків», «Фредді Меркурі» та інші.
Розібратися в решті питань на цю тему читачам допоможе книжкова поличка «ВІЛ: подумай про майбутнє – обери життя», яку напередодні підготували працівники книгозбірні. У представлених на ній книгах детально описано усю небезпеку, яку несе СНІД та що необхідно робити, аби уберегти себе, своїх близьких. 
 «Інформація потрібна та своєчасна, адже ми стоїмо на порозі дорослого життя. А гостя розповіла все дуже доступно та цікаво. Історії, які ми сьогодні почули, ще раз переконали, що життя важливіше – понад усе», – поділився своєю думкою Ігор Буханов, учень.
Надія Васильєва, бібліотекар бібліотеки-філії №4.