пʼятниця, 18 грудня 2020 р.

«Із неба в український край іде зимовий Миколай»

 19 грудня відзначаємо день Святого Миколая. Свято готує нас до початку всього зимового циклу Новорічних і Різдвяних свят. Існує повір’я: якщо в переддень свята загадати заповітне бажання, то Миколай його обов’язково виконає. Тому дітки, які вже вміють писати, пишуть листи святому, в яких просять його здійснити їхні мрії. 

Чергове засідання народознавчого об’єднання «Барвінок» бібліотекарки філії №4 провели в СЗОШ №8 для 5-В класу. Подія отримала назву «Із неба в український край іде зимовий Миколай».

Діти дізналися, що Св. Миколай і насправді колись жив та допомагав бідним, а з часом він став для людей небесним заступником, чудотворцем та помічником. Бібліотекарки розповідали школярам легенди про святого, а діти у відповідь читали вірші та співали пісні про Миколая.

Захід доповнили презентацією «Тож спішіть всі до нас на свято Миколая» та тематичною виставкою «Йде Святий Миколай». Наприкінці свята дітям побажали бути щирими, лагідними, працьовитими, вчитися, своїми справами примножувати добрі діла на благо України.

Надія Васильєва, 

бібліотекарка бібліотеки-філії №4


пʼятниця, 20 листопада 2020 р.

«Толерантність починається з посмішки».

 18 листопада бібліотекарки із філії№4 влаштували для школярів відеомікс «Толерантність починається з посмішки». Захід пройшов у рамках регулярних засідань народознавчого об’єднання «Барвінок».

Звісно, що основну частину зустрічі працівниць книгозбірні з дітьми становило спілкування. Однак обговорення теми почергово доповнювали й іншими елементами, а саме:

ü демонстрацією мультимедійної презентації «Толерантність врятує світ», яка показала риси толерантної людини, особливості її способу життя, поведінки, звичаїв та почуттів; 

ü відео «Толерантність як запорука людяності» про твори української та світової літератури, в  яких зустрічаються ознаки толерантності (терпимість, милосердя, доброта);

ü легендою про толерантність «Все в твоїх руках», котра змогла наповнити дитячі серця милосердям та співчуттям; 

ü цікавими загадками та ігровими вправами («Розіграй ситуацію», «Знайди помилки»), що мали за мету навчити учасників поважати одне одного.

Наприкінці заходу організаторки побажали хлопчикам та дівчаткам зрозуміти, що тільки повага, взаєморозуміння, терпимість, дотримання правил рівноправності врятують світ від бід та ворожості.

Надія Васильєва, бібліотекарка бібліотеки-філії№4

пʼятниця, 13 листопада 2020 р.

«Що приніс нам листоноша?»

 

13 листопада працівники бібліотеки-філії №4 зустрілися з учнями 2-В класу СЗОШ №8, «Що приніс нам листоноша?» була тема побачення зі школярами.

Діти із захопленням слухали бібліотекарів, які розповідали про те, що поряд із книгами, в бібліотеці живуть ще й газети та журнали на сторінках яких багато цікавих, пізнавальних, захоплюючих розповідей, оповідань, віршів..

Завдяки мультимедійній презентації «Журнали і газети – наші друзі», школярі побачили як можна весело і змістовно проводити дозвілля, навчитися робити цікаві речі, брати участь у конкурсах та вікторинах.

Маленькі читачі були в захваті від інформації яка є в дитячих журналах та газетах.

Завдяки бібліотекарям діти тепер добре вміють орієнтуватись в світі дитячої преси.

Надія Васильєва, бібліотекар бібліотеки-філії№4 

пʼятниця, 9 жовтня 2020 р.

Вчимося читати разом із дитиною!

 Поради для батьків.


Мрія багатьох мам і тат, щоб їх донечка чи синочок, якомога швидше навчилися самостійно читати.

Тому до Вашої уваги, дорогі батьки, декілька порад. Вони звичайно є загальними і можуть стати у пригоді дітям будь-якого віку, незважаючи на те, чи готова ваша дитина читати. Не застосовуйте всі прийоми вкупі і не чекайте, що вашій дитині одразу все вдаватиметься.

І ще, підбираючи методики раннього навчання, не варто забувати, що кожна маленька людина – індивідуальність з набором умінь і талантів. Хтось читає по складах у 2 роки, а хтось починає тільки в 7 років. Не існує стандарту та норми, завдання батьків підготувати дитину до школи, розвинути навички читання та виховати допитливість. Змушуючи і караючи, домогтися позитивних результатів не вийде. Тому думаючи, як навчити дитину читати, варто запастися терпінням і підібрати техніку, яка буде цікава саме вашій дитині.

Також майте на увазі, що ці невеличкі «кроки», не так важливо і не обов’язково виконувати в тій послідовності в якій вони зазначені у підібраних для Вас посиланнях.

Джерело:

 https://vseosvita.ua/library/

 https://blog.comfy.ua/ua/

 https://bokmal.com.ua/life/

середа, 7 жовтня 2020 р.

12 дивовижних місць Хмельниччини, які варто побачити

 

Навіть не виїжджаючи за межі області можна побачити багато цікавих місць на Хмельниччині, тут є  на що подивитися: давні палаци та храми, пам’ятки природи від яких перехоплює дух і просто гарні місця, де можна відпочити та помилуватися природою і старовиною.

Хмельниччина багата на унікальні місця, географічні цікавинки, старовинні унікальні маєтки, замки, церкви, споруди. А ви про усі місця знаєте?!

Тож у цій підбірці ми розповімо вам найцікавіші місцини, які варто побачити!

 Джерело: http://kustoagro.com/12-divovizhnih-mists-hmelnichchini-yaki-varto-pobachiti/

 

пʼятниця, 25 вересня 2020 р.

«Рідне місто моє».

 

Я у місті такому живу,

Що відоме у цілому світі.

Мій Хмельницький, мій сон наяву!

В. Міхалевський

Напередодні святкування 589-ї річниці народження Хмельницького у філії № 4 з учнями шкіл південно-східної частини міста провели інформаційний круїз «Рідне місто моє».

На жаль, в умовах пандемії не можна запросити до книгозбірні багато читачів, але ті, кому вдалося потрапити на захід, із задоволенням переглянули мультимедійну презентацію «Чарівне місто над Бугом» і послухали розповідь бібліотекарок про минуле та сучасне життя міста.

Також для діток влаштували огляд літератури, котра розташувалася на книжковій виставці «За тебе кращої не знаю, Хмельниччина моя», та провели історичну вікторину «Як ти знаєш своє місто?».

Враженнями від інформаційного круїзу поділився Жмут Дмитро, учень 5-Б класу ЗОШ №14: «Ми й досі вже чимало знали про наш Хмельницький, але сьогодні додались якісь цікаві факти, чимало потрібної інформації, яка стане у нагоді на уроках у школі. Я пишаюся, що моєму місту уже 589 років!».

Надія Васильєва, бібліотекарка бібліотеки-філії №4

 

понеділок, 14 вересня 2020 р.

«Природа благає про допомогу».

 «Природа не має органів мовлення, але створює мову й серце,завдяки яким говорить і почуває»

(Й. В.Гете)


Сьогодні екологічна освіта розглядається як неперервний процес, що охоплює всі вікові й соціальні групи населення, передбачає рух до усвідомлення і практичної реалізації природозберігаючих технологій дорослою людиною.

Пріоритетним є гармонійне співіснування людини і природного середовища, що допомагає поєднувати світосприйняття «розумом та серцем», тобто передбачає шанобливе ставлення до природи, вчить захоплюватися багатством і досконалістю форм рослинного і тваринного світу, стаючи захисником природи.

Завдяки заходам у бібліотеках, дітвора знайомиться з проблемами взаємин людини і природи та вчиться розуміти що термін «екологія» (як теорія природокористування) – це «екологія культури», «екологія душі».

У рамках міської «Програми охорони довкілля на 2016-2020 роки» працівники бібліотеки-філії №4 підготували онлайн-перегляд літератури «Природа благає про допомогу».

Перегляд на Ютуб каналі за посиланням:

https://youtu.be/od603eJVUh0


четвер, 10 вересня 2020 р.

Як допомогти дитині полюбити читати?

 


Рекомендації батькам першокласників

Читання – це віконце, через яке діти

бачать і пізнають світ і самих себе.

В. Сухомлинський

Шановні батьки, насамперед, діти повинні користуватися бібліотеками!

Це корисно навіть тим, у кого вдома є багато книг. Сам дух книгозбірні схиляє до читання, а як цікаво дізнатися, що читають товариші, поцікавитися новинками літератури, вибрати і прочитати книгу, яка тільки-но надійшла до бібліотеки, стати першим її читачем – все це приносить радість дітворі! І ви повинні постійно підтримувати це в дітях.

Зрозуміло, дитина розпочинає знайомство зі світом у колі своєї родини. І звісно, батьки посідають головне місце у вихованні та формуванні ціннісних орієнтацій, світогляду, знайомлять з нормами поведінки, трудовими навичками.

Тож, шановні батьки, саме від вас залежить формування читацьких інтересів та культури читання вашої дитини.

А для цього:

ü   Як тільки ваша дитина навчиться читати, приведіть її у бібліотеку, де фахівець познайомить її з першою книжкою для самостійного читання. 

ü   Сприяйте і постійно контролюйте читання своїх дітей.

ü   Подавайте добрий приклад своїй дитині, показуючи, як вам подобається читати книжки.

ü   Купуйте своїй дитині книжки, які задовольнять її індивідуальні потреби.

ü   Дбайте, щоб змалку в дитині створювався читацький досвід. Для цього знайомте її з різноманітною літературою.

ü   Привчайте свою дитину працювати з книжкою систематично, а не час від часу.

ü   Обговорюйте з дитиною прочитане.

Як правильно це зробити:

ü  Перед читанням чи під час читання з’ясуйте чи є незрозумілі слова.

ü  Поцікавтесь, чи зрозуміла дитина прочитане.

ü  Запитайте, чи сподобалося дитині прочитане.

ü  Поцікавтеся, що нового вона довідалась.

ü  Попросіть дитину розповісти про головного героя, найцікавіші епізоди.

ü  Які слова і вирази запам’яталися?

ü  Чого навчила книжка?

ü  Запропонуйте дитині намалювати малюнок до епізоду, який їй найбільше сподобався, вивчити уривок, якщо це вірш.

Обговорить з нею книжечку.

ü При обговорені прочитаного не наполягайте на своїй думці.

ü Поясніть незнайомі слова і розкажіть про словники.

ü Контролюйте тематику читання.

ü Коли радите дитині прочитати якусь книгу, то знайдіть час прочитати її самим.

ü Вчіть дитину бережливого ставлення до книги.

ü Створіть власну бібліотеку.

Джерело: Інтернет

четвер, 27 серпня 2020 р.

ТЕСТ «ЧИ ГАРНИЙ ВИ ЧИТАЧ?»

 

Згадайте, ви ще тільки навчилися ходити і говорити, а у ваших руках вже з'явилася книжка. Спочатку ви просто сиділи і роздивлялися малюнки, потім хтось читав вам казки, а незабаром ви й самі навчилися складати літери в слова. Здається, читати - що може бути простіше? Але бути читачем - справжнє мистецтво! Наш тест допоможе визначити, наскільки ви володієте цим мистецтвом.

Відповідайте «так» чи «ні».

 

1. Чи поспішаєте ви, коли читаєте книгу, «ковтаючи» її?

2. Чи називаєте ви книгу нудною, якщо не прочитали її до кінця?

3. Ви пропускаєте під час читання окремі речення, описи, сторінки?

4. Чи намагаєтесь передчасно дізнатися про розв'язку книги?

5. Обов'язково пам'ятати ім'я автора книги?

6. Чи є у вас звичка читати завжди і всюди, де тільки є для цього можливість?

7. При читанні ви зустрічаєте незрозуміле слово. Звертаєтесь до словника, щоб дізнатися, що воно означає?

8. Чи маєте звичку розтягувати без потреби на довгий час читання однієї книги?

9. Читаєте лежачи?

10. Скільки сторінок ви читаєте щодня?

а) 0 - 1 сторінку;

б) 5-10 сторінок;

в) 11 сторінок і більше.

КЛЮЧ ДО ТЕСТУ:

Якщо ви відповіли

«так» на питання

5, 6, 7,

а також обрали відповідь

10 б) або 10 в) -

Вітаємо, ви гарні

і талановиті читачі!

 

Якщо ви відповіли «так» на питання

1, 2, 3, 4, 9

і обрали відповідь

10 а) -

ви ще не дуже підготовлені читачі.

Бажаємо успіхів у самовдосконаленні!

 

В основу цього тесту покладені «Дванадцять правил читання від Івана Огієнка».

ОГІЄНКО ІВАН ІВАНОВИЧ (церковне ім'я Іларіон; 14.01.1882 - 29.03.1972) – відомий український церковний і громадський діяч, митрополит, історик церкви, педагог, з 1922 р. дійсний член Наукового товариства ім. Т.Шевченка. Автор багатьох наукових праць з українського мовознавства, історії церкви, культури, канонічного права, здійснив переклад Святого письма на українську мову.

Джерело: Інтернет


середа, 26 серпня 2020 р.

Як захопити дитину читанням


 

Шановні батьки, бабусі та дідусі!

Бажаєте, щоб ваша дитина всебічно розвивалася, пізнавала світ, відчувала духовну єдність з родиною, мала інтерес до життя, до книги – читайте! А ще краще – читайте разом!

Чим більше ви самі читаєте вдома, тим більшою є ймовірність того, що ваша дитина полюбить книгу і буде добре навчатися в школі.

Сподіваємося, що поради Олени Павлової

– шеф-редакторки «Освітня. Медіа» та авторки  комікс-кота Інжира – найкнижковішого кота України., стануть вам у нагоді  

Приємного читання та спілкування у колі сім’ї!

 

Джерело: https://osvitoria.media/opinions/25-sposobiv-pidsadyty-ditej-na-knyzhky/

 


 

 

вівторок, 11 серпня 2020 р.

ЯКІ ЗАГРОЗИ МОЖУТЬ СПІТКАТИ ДИТИНУ В ІНТЕРНЕТІ?

 

поради для батьків

Інтернет – це те, що захопило майже всіх людей у віці від 3 до 100 років.

Це свого роду допомога для батьків: в дорозі можна зайняти малюка мультиками, старшим діткам можна запропонувати розвиваючі ігри на планшеті, ще більш старшим – цікавинки для їх вікової категорії. Головне забезпечити постійний доступ до соціальних мереж.

Батьки поступово перестають помічати, коли вони повністю припиняють контролювати перебування дитини в мережі. І ось тут починаються проблеми. Уже в більш усвідомленому віці на підлітка в Інтернеті чекає ряд загроз, адже в Інтернеті знаходиться багато неправдивої та неперевіреної інформації. При ненормованому (частому, безперервному) користуванні Інтернетом у дітей може виникати Інтернет-залежність.

Більшість батьків розгублені, як цьому зарадити та запобігти всім шкідливим наслідкам, які можуть виникнути під час користування Інтернетом їх дітьми.


Інформацію підібрано на сайтах:

 

 http://www.pl.kpi.ua/%D1%8F%D0%BA-

https://buki.com.ua/news/dity-v-interneti-zahrozy-yaki-chekayut-pidlitkiv- 

https://www.google.com/search?

https://www.slideshare.net/Sch10/ss-127067605

понеділок, 15 червня 2020 р.

ПОРАДИ БАТЬКАМ НА КОЖЕН ДЕНЬ: ЯК ПОЛЕГШИТИ ЖИТТЯ СОБІ ТА ДІТЯМ


Саме батьки закладають основи життєвої компетентності своєї дитини. З перших днів життя малюка Ваше завдання полягає в тому, щоб Ви вже розпочали виховання й розвиток тих умінь і навичок, які слугуватимуть їх здоров’ю все життя. Не менш важливо коли дитина з кожним роком підростає є закладання підвалин міцного здоров’я, здорової психіки, моральної стійкості, гармонійного розвитку, уміння і потреби саморозвитку. Дитині необхідні розумні правила і обмеження, які поступово з’являються в їхньому житті.
1. Не варто дитину примушувати постійно їсти овочі. Є простий, але дієвий спосіб – нарізаємо овочі (перець, помідори, огірки, моркву) і ставимо на стіл. Результат не забариться: корисні вітаміни зникатимуть непомітно. 
2. Якщо вам набридло постійно просити та нагадувати дитині про її обов’язки, є простий вихід – пишемо записку з переліком завдань і залишаємо на чільному місці.  
3. Ваша дитина постійно капризує та не хоче самостійно вдягатися? Не проблема! Доручіть цю важливу справу дитині та попросіть, щоб коли вона буде готова до виходу на прогулянку, нехай покличе вас. Ви охоче почекаєте. 
4. Постійно повторюєте малюку, що він має зробити, а він ніяк не запам’ятає, бо є мама й тато, які завжди нагадають? Створіть наочний план дій малюка! Він буде бачити та діяти! 
5. Ви вкотре робите те ж саме зауваження, а малюк не реагує? Не біда! Придумайте кодове слово та щоразу при негожій поведінці промовляйте його спокійним, але суворим тоном. 
6. Якщо дитина постійно залишає свої речі по всьому будинку і геть не хоче їх складати на місце, поставте біля входу до її спальні коробку та скидайте туди всі речі, що «заблукали». 
7. Не виховуйте ледаря! Дитина має активно пізнавати навколишній світ, а для цього доведеться набити не одну гулю! Не поспішайте з допомогою – увімкнути світло чи дістати іграшку з шафи. Придбайте для малюка зручну табуретку, без труднощів неможливо досягти бажаної вершини.  
8. Говоріть з дитиною спокійно, якщо вам щось не подобається, повідомте їй про це так, щоб не присоромити її при сторонніх особах.
9. Будьте уважні та чуйні до дитячих потреб і бажань – тоді у вас виникатиме менше конфліктів з приводу колючого светра, несмачної їжі, ранкового походу до садочка або школи.
Соціальне спілкування, їх розвиток неможливі без передачі їм батьківських знань. Саме батьки закладають основи життєвої компетентності своєї дитини, допомагають своїм чадам опановувати складну науку життя.
Простий перерозподіл справ і спонукання до дитячої самостійності лише покращать атмосферу в сім’ї. Головне, шановні батьки, будьте спокійні та лояльні!
Джерело:
http://school7.in.ua/poradu_batkam/

https://sirotstvy.net/ua/useful-information/useful-links/porady-bat%60kam-na-kozhen-den%60-yak-polegshyty-zhyttya-sobi-ta-dityam/

https://dnz5.edu.vn.ua/%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8-%D0%B1%D0%B0%D1%82%D1%8C%D0%BA%D0%B0%D0%BC/

http://muzsalyiiskola.at.ua/publ/batkam/poradi_batkam_na_kozhen_den/32

четвер, 11 червня 2020 р.

Традиції


11 червня – яке сьогодні свято та чого не можна роботи. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події.
Православна церква 11 червня вшановує пам'ять преподобної мучениці Феодосії Константинопольської, діви. У народі день назвали «Колосяниця», оскільки в цей час починає колоситися жито. Якщо це сталося, значить прийшов термін для посіву гречки. Звідси ще одна назва дня – «Гречишниця».
Народні прикмети на 11 червня:
Якщо багато жита з’явилося, значить, грибів багато збереш
Можна було 11 червня ворожити про ціну хліба з жита. Так, якщо воно цвіте у нижній частині – прикмета того, що хліб буде коштувати дешево. Якщо з середини чи з верху – то відповідно ціна буде звичайною або високою. Виходячи з цього планували продаж зерна, запаси і т. д.
На Федосью селяни вирушали в поле та оглядали сходи. Якщо хліба 11 червня зійшли – це вважалося нормальним. Великою радістю був налив колосся. А ось, якщо сходи були поганими, багатого врожаю чекати не доводилося.
Сон з 10 на 11 червня віщий. Виконається він в якнайближчий час. Особливо велика ймовірність для тих, хто народився в цей день. Сновидіння, побачене вдень 11 червня, не обіцяє нічого хорошого – будете плакати та переживати.
Сьогодні не варто лінуватися – вирішіть усі нагальні справи, виконайте роботу сумлінно.
Якщо вирушаєте у дорогу, то не варто покладатися на випадок. Контролюйте ситуацію.
Що не можна робити сьогодні
В цей день не можна білити полотна. Також не можна залишати дітей без нагляду, а чоловікам виходити в поле, тому що може заманити Полудениця і закружить у своєму хороводі. Прикмети на 11 червня.
Здавна існують погодні прикмети на цей день:
дощ – до хорошого врожаю;
птахи голосно скрекочуть – до гарної погоди найближчими днями.
11 червня іменини у Олександра, Івана, Андрія, Луки, Марії, Федота і Фелікса.

Джерело:
https://www.unian.ua/lite/holidays/11-chervnya-2020-yake-sogodni-svyato-prikmeti-i-imeninniki-shcho-sogodni-ne-mozhna-robiti-11030576.html


https://inlviv.in.ua/suspilstvo/traditsiyi/11-chervnya-yake-sogodni-svyato-ta-chogo-ne-mozhna-robyty-imenyny-tradytsiyi-zaborony-prykmety-ta-vyznachni-podiyi

середа, 10 червня 2020 р.

Діти і математика



Поради для батьків.
Щоб дитина швидко засвоювала шкільну програму і добре вчилася у школі, її треба добре підготувати. Вже з дітьми дошкільного віку треба постійно займатися, приділяти багато часу, щоб в майбутньому не мати жодних проблем з виконанням домашнього завдання. Дуже важливо викликати інтерес та зацікавленість до навчання навіть у самих вередливих дітей.
Дітки 5-6 років не відрізняються увагою, концентрацією, зібраністю. Мета батьків – зацікавити своїх чад, і тоді процес принесе задоволення, і прогрес не за горами.
Поради батькам:
1) Займайтеся потроху, але постійно.
2) Не примушуйте дитину, бо так зменшується зацікавленість в процесі.
3) Завдання для підготовки дітей до школи з математики повинні відповідати рівню розвитку, бути цікавими, веселими.
4) Починайте з простих задачок, поступово збільшуйте рівень складності.
5) Кожні 10-15 хвилин робіть перерву.
Батькам, бабусям, дідусям майбутніх школярів слід пам'ятати: інформація, вивчена разом з друзями, краще запам'ятовується. Покличте друзів Ваших дошкільнят в гості, і навчання стане більш захоплюючим.
Секрет успіху – розбавляти серйозні вправи творчими, наприклад:
малюнки по клітинках, точкам;
розмальовки, звичайні і навчальні;
побудова симетрії у предметів;
Чи допоможуть знання з математики підготуватися до школи
Підготувати дітей до початку шкільного року – велика праця для батьків. Безліч вимог виставляється до майбутніх першокласників. Відповідати їм допоможе звичка займатися математикою.
Завдання для підготовки до школи з математики виробляють:
1) Посидючість.
2) Уважність, концентрацію.
3) Уміння мислити нестандартно.
4) Творчий підхід.
Правильно підібрані завдання допоможуть дошкільнику напрацювати необхідні навички. Щоденна математика для підготовки до школи стане відмінним фундаментом майбутніх знань, підготує нервову систему до нових навантажень.

вівторок, 9 червня 2020 р.

Міжнародний День друзів





9 червня відзначаємо найтепліше свято – Міжнародний День друзів, який присвячено дружнім відносинам між людьми. Свято стало дуже популярним попри те, що воно неофіційне. Вперше День друзів відзначили у США у 1935 році.
Наші людські взаємини, які ми характеризуємо прекрасним словом – дружба, настільки унікальні, що ніяке інше слово просто не підійшло би. Дружба – це взаєморозуміння і безкорисливість, щирість і довіра, спільні інтереси і точки дотику. Друг ніколи не залишить у біді і завжди прийде на допомогу. Не буде байдужим, може тільки до дрібниць, які і так всім заважають. Він або вона сповнені відвертості, але немає більш надійної людини, щоб зберегти якусь важливу таємницю. Позитивність дружніх відносин важко заперечити. Вона цінувалася завжди і в усі часи.
В День друзів ми вітаємо всіх наших читачів! Не забудьте привітати ваших друзів! Бажаємо Вам всіх благ і нехай Ваша дружба ніколи не зникне! Зі святом Вас, друзі!
Джерело:

пʼятниця, 5 червня 2020 р.

Свята Трійця: традиції, обряди, забобони




Трійця – велике християнське свято, яке вшановує Пресвяту Трійцю: Отця, Сина і Святого Духа. У народі воно ще має назву Зелені свята.
Це свято дуже давнє. Його коріння виходить з часів Євангелії. Саме в цей день на апостолів, послідовників Ісуса Христа, зійшов Святий Дух, який символізує триєдність Бога.
Традиції та прикмети свята
Трійцю святкують 3 дні. Господині до неї ретельно готуються: наводять в будинку чистоту, прикрашають житло свіжими гілками клена, берези, верби, липи, квітами і травами, що символізує процвітання і новий життєвий цикл.
Субота перед святом є поминальним днем. Люди в храмах запалюють свічки за упокій померлих родичів. Особливо моляться за тих, хто помер передчасною смертю, вважаючи їх жертвами підступних русалок. До свята жінки печуть пироги, готують м’ясні та рибні закуски. У деяких регіонах в цей день фарбують яйця в зелений колір.
Перший день – Зелену неділю – у народі вважають днем активності й підступності русалок та іншої міфічної нечисті. Зелень, якою прикрашають будинки, є захистом і оберегом від них. Вранці в цей день в храмах відбуваються святкові богослужіння. Потім люди йдуть один до одного в гості. Починаються масові гуляння, ярмарки.
Трійця завжди вважалася дівочим святом. Дівчата плели вінки, опускаючи їх у річку для ворожіння. Потім вони йшли в ліс гуляти. До цього дня пекли коровай і роздавали його в лісі незаміжнім дівчатам. Ці шматочки сушили і берегли до весілля, замішуючи потім сухарі в тісто для весільного короваю. Вважали, що вони принесуть у нову сім’ю благополуччя і любов. Потім під берізкою організовували пікнік – святкову трапезу. Увечері народ розважали ряджені.
Другий день свята називається Клечальним понеділком. Після служби священики йшли на поля читати молитви з проханням до Бога благословити майбутній урожай.
На третій, Богодухів день, хлопці вибирали собі наречених. Дівчата «водили тополю», в ролі якої була незаміжня дівчина – перша красуня на селі. Її наряджали вінками, стрічками, гілками та водили по дворах. Зустріти Тополю вважалося дуже доброю прикметою. У цей день в колодязях освячували воду.
В Зелену середу – молодиці зустрічали русалок. Зелений четвер називали ще Мавський великдень. В цей день наші предки нічого не робили, а пекли паски-баби, фарбували крашанки, одружені чоловіки та жінки проводили цілий день «в гульбищах». Молодь участі у цьому не брала. Закінчувалися Зелені свята проводом русалок в понеділок, після неділі Зелених свят.
Народні звичаї Трійці
З Трійцею пов’язано багато народних звичаїв, прикмет і ритуалів. Так, наприклад, трави (меліса, м’ята) і квіти після освячення в церкві вважаються цілющими, тому з них заварюють чай.
Роса, що випала в Трійцю, вважається дуже корисною для здоров’я та краси. Дівчатам радять нею вмиватися, щоб зберегти свою молодість і привабливість.
Трійця вважається кращим часом для сватання. Якщо посваталися на Трійцю, а одружилися на Покрову – вважалося що родина буде дружною, щасливою та міцною.
За народними повір’ями, одразу за Зеленими святками йшов русальний тиждень. Це час ворожінь, якими здебільшого захоплювалися дівчата. Вони плели і пускали на воду віночки. Якщо віночки, пущені по воді, сходяться, значить, дівчину в цьому році посватають. Якщо віночок повернеться до берега, значить, вона просидить ще рік в дівках. А якщо віночок зовсім потоне, то нескоро дівчина вийде заміж. Якщо рівно пливе вінок — і життя складеться розмірено і гладко. Якщо вінок гойдається на хвилях або кружляє, то й життя буде бурхливим, неспокійним. Якщо вінок швидко зник з очей — вийти заміж їй в далеких краях.
В Трійцю дівчата ворожили ще й на зозулі. Вони запитували у птаха, чи довго їм ще кувати в батьківському домі. І зозуля рахувала, стільки років їм чекати сватів.
Також на Трійцю для збереження сімейного щастя готували особливу яєчню. Для цього брали 2 яйці, знесених куркою в четвер, вони символізували подружню пару. Смажачи блюдо на круглій пательні, господиня проказувала над нею молитву.
Забобони і небезпека на Трійцю (Семик)
Ще одне слов’янське повір’я говорить про те, що німфи і наяди-русалки виходять на поля зі своїх місць проживання — вирів і річок саме на Трійцю. Ночами вони заводять свої ігри і живуть у лісах до Петрова дня.
У народі вважається, що подорожніх вони зазивають сміхом і можуть залоскотати до смерті. Семик здавна називають «великий день русалок». Тому купання в річках під час зелених святок вважається небезпечним.
Джерело:
З наступаючим святом!