четвер, 30 січня 2025 р.

«Дивосвіт Нестайкових пригод»: інформаційне сафарі для юних читачів

 

30 січня бібліотекарки філії №4 влаштували для четвертокласників ліцею №8 справжнє сафарі! Щоправда, не Африкою, а сторінками дивовижних книг Всеволода Нестайка. Для дітей підготували захопливий захід — інформаційне сафарі «Дивосвіт Нестайкових пригод».

Метою було детально ознайомити учасників з творчістю видатного українського дитячого письменника, збагатити їхні знання про казки та казкових героїв, а також розвинути вміння працювати в команді, активувати логічне мислення, уважність, уяву та спостережливість.

Тож юні дослідники вирушили у захопливу подорож сторінками улюблених книг. Першим завданням для них стали ігри, розроблені на LearningApps. Діти із задоволенням грали в «Знайди вчителя лісової школи» та «Прополемо город разом з Явою та Павлушею». Ці ігри не тільки розважили, але й допомогли краще зрозуміти зміст творів Нестайка та запам’ятати імена головних героїв.

Далі на учасників чекала творча частина. Вони отримали завдання намалювати зайчиків — жителів Країни Сонячних та Місячних Зайчиків. «Ми малювали незвичайні малюнки, — ділиться враженнями учасниця заходу Емма. — Це були спеціальні картинки з пронумерованими клітинками, які всі розфарбовували різними кольорами. Розшифрувавши малюнок, я побачила, що у мене вийшов зайчик. Мені сподобалася і вправа, і розповідь про письменника».


Після творчої паузи бібліотекарка розказала дітям про життєвий шлях Всеволода Нестайка. Діти з цікавістю слухали про дитинство письменника, його перші літературні спроби та те, як він став відомим дитячим автором.

Інформаційне сафарі «Дивосвіт Нестайкових пригод» було для дітей не тільки цікавим, але й корисним заходом, допомігши їм відкрити для себе світ чудової дитячої літератури, розвинути творчі здібності та логічне мислення, а також навчитися працювати в команді.

Цей захід став ще одним кроком на шляху популяризації дитячого читання та виховання любові до книги у юного покоління.

Медіаграмотність на службі бібліотекарів: колектив бібліотеки-філії №4 успішно завершив навчання

 



Сучасний світ інформації потребує від нас неабиякої пильності та вміння критично оцінювати отримані дані. Особливо це стосується працівників бібліотек, які щодня мають справу з великим потоком інформації та допомагають читачам орієнтуватися в ньому.

З метою підвищення рівня медіаграмотності, колектив бібліотеки-філії №4 нещодавно пройшли навчання за спеціально розробленим освітнім серіалом. Цей курс, створений експертами з медіа та інформаційної грамотності, надає слухачам необхідні інструменти для протистояння фейкам та маніпуляціям.

Програма навчання охоплювала широкий спектр питань, від принципів перевірки емоційно забарвлених новин до розпізнавання різних типів неправдивої інформації. Особлива увага приділялася психологічним аспектам поширення фейків, зокрема тому, як наші власні упередження можуть стати мішенню для маніпуляторів.

Працівниці бібліотеки навчилися розпізнавати ознаки інформаційної бульбашки та виходити за її межі, а також аналізувати заголовки та фотографії на предмет фейків. Окремий модуль курсу був присвячений діяльності ботів і тролів, які часто використовуються для поширення дезінформації.

Завдяки отриманим знанням, бібліотекарки тепер зможуть не тільки самостійно фільтрувати інформацію, але й навчати цьому своїх читачів. Вони зможуть допомогти відвідувачам бібліотеки критично оцінювати новини, розрізняти факти від фейків та захищати себе від інформаційних маніпуляцій.

Пройдений курс є частиною масштабного проєкту «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність», який реалізується міжнародною організацією IREX за підтримки Посольства США та Посольства Великої Британії в Україні, у партнерстві з Міністерством освіти та науки України та Академією української преси.

Повна версія курсу з відеоматеріалами, статтями та інтерактивними завданнями доступна за посиланням: https://verified.ed-era.com/ua

Цей курс є цінним ресурсом для кожного, хто прагне підвищити свою медіаграмотність та навчитися орієнтуватися в сучасному інформаційному просторі.

пʼятниця, 24 січня 2025 р.

 

"Книжка мила й чарівна, в ній сучасність й давнина": захопливий урок для п'ятикласників

24 січня бібліотекарі бібліотеки-філії №4 провели бібліотечний урок "Книжка мила й чарівна, в ній сучасність й давнина", який став справжнім відкриттям для п'ятикласників 8 ліцею.

Діти дізналися, що книга – це не просто зібрання паперу та друку. Це скарбниця знань, що передається з покоління в покоління. Бібліотекарі розповіли про важливість передачі інформації та про те, як змінювалися способи її фіксації з часом.

Подорож у часі розпочалася з найдавніших способів запису інформації: малюнків, піктограм, клинопису та ієрогліфів. Діти з подивом дізналися, як люди тисячі років тому намагалися зафіксувати свої думки та знання.

Бібліотекарі розповіли про різноманітні матеріали, які людство використовувало для створення книг: глину, бересту, тканину, папірус, пергамент. Діти порівняли ці матеріали з сучасним папером і зрозуміли, яким довгим був шлях розвитку книгодрукування.

Особливу увагу бібліотекарі приділили питанню достовірності інформації. Діти дізналися, що інформація, яку ми знаходимо в книгах, зазвичай перевірена та систематизована. На відміну від неперевіреної інформації в Інтернеті, книги пропонують більш надійне джерело знань.

Урок завершився обговоренням. Діти поділилися своїми враженнями та поставили багато цікавих запитань. Багато хто з них зізнався, що після цього уроку вони по-новому поглянули на книги та зрозуміли, наскільки важливим є читання.

Пізнавальна екскурсія бібліотекою

 Наступного дня, 23 січня, до бібліотеки-філії №4 завітали учні 6–В класу ліцею №8. Під час оглядово-пізнавальної екскурсії діти мали змогу ознайомитись із відділами бібліотеки та їхнім функціоналом, а також новими книжками, виставками літератури, дізнатися про правила користування книгозбірнею та про її послуги. Із захватом та цікавістю розглядали різноманітні видання та активно ділилися своїми враженнями.

А ще бібліотекарки підготували для юних відвідувачів цікаві конкурсні завдання, в яких школярі із задоволенням взяли участь — бліцвікторина «Вгадай за описом героя» та «Телеграма від героя».

Діти чудово провели час та отримали справжній релакс! Книжкова терапія допомогла кожному поповнити свій багаж знань. Ділиться своїми враженнями Юлія Козак: «Бібліотеки завжди для мене були місцем, де я можу взяти будь-яку книжку та поринути у дивовижний світ, фантазуючи та дізнаючись багато нової інформації. А ще я постійно відвідую майстерки, які проходять кожного місяця, де ми виготовляємо багато цікавинок. У нас ціла родинна династія книгоманів! Адже мої батьки також ходили до цієї бібліотеки, коли навчались у школі. Саме вони прищепили мені любов до читання».  

Юлія Кривенко,
бібліотекарка бібліотеки-філії №4

четвер, 23 січня 2025 р.

«Бібліотека для мене — це справжній скарб»: екскурсія книгозбірнею вдалася!

 Читання — це віконце, через яке діти бачать і пізнають світ і самих себе.

 Василь Сухомлинський

22 січня завітали на екскурсію до бібліотеки-філії №4 учні 5–А класу ліцею №8. Працівниці підготували презентацію про історію бібліотек та їхню роль у суспільстві, а також розповіли про роботу книгозбірні, її відділи та ознайомили із книжковим фондом. Дітлахам все дуже сподобалось, вони зацікавлено розглядали книжки та гортали сторінки.

Але якою б була мандрівка книжковим світом без цікавих пригод? Тож бібліотекарі запропонували юним відвідувачам казкову вікторину на знання казок та літературних героїв, де кожен мав змогу проявити себе та взяти активну участь. А ще учасники наприкінці отримали невеличкі презенти на згадку про бібліотеку — закладки для книжок.

Учень Ілля Колодій зазначив: «Бібліотека для мене — це не просто місце, де зберігаються книги. Це — справжній скарб, у якому заховані історії, знання та мрії. Читаючи книгу, я ніби потрапляю в інший світ і переживаю пригоди разом із головними героями. А ще книги допомагають розвиватися та дізнаватися багато нового».

вівторок, 21 січня 2025 р.

«Час історій»: зимові забави для найменших

 21 січня відбулася перша у цьому році зустріч читацького об’єднання «Час історій»: бібліотекарки філії №4 провели зимову руханку «Танці-зігріванці» для вихованців дитячого садочка повного дня «LegoKids», поєднавши рухливі ігри, читання книг та розвивальні вправи.

Дітлахи із задоволенням взяли участь у зимових руханках. Під веселу музику вони зображували сніжинки, які кружляють у повітрі, бігали, як зайчики, по засніженому лісі, а потім зігрівалися біля уявного багаття. Особливо сподобалася дітям пальчикова гра «Борщ», під час якої вони перераховували овочі й уявляли, як варять смачний обід.

Після активних ігор бібліотекарка Вікторія Мітрофанова запросила дітей до світу книг. Вона показала їм яскраві ілюстровані видання про зиму, свята та зимові розваги. Малята з цікавістю розглядали картинки й слухали цікаві історії. «Цей захід — чудова можливість для дітей не тільки розважитися, але й розвинути свої пізнавальні здібності, уяву та мовлення, — каже пані Вікторія. — Крім того, такі заходи сприяють популяризації читання серед дітей дошкільного віку».

четвер, 2 січня 2025 р.

Цінні надбання бібліотеки

 

Олег Ровінець, захисник України, з настанням 2025 року зробив корисний сюрприз бібліотеці-філії №4. Він подарував книги, які допоможуть молоді краще пізнати історію України.

Серед подарованих видань особливу увагу привертають твори українських істориків Юрія Михальчишина та Юрія Горліс-Горського. Роман «Чекісти vs націоналісти» Юрія Михальчишина розповідає про боротьбу українського народу за незалежність, а історичний роман «Холодний яр» Юрія Горліс-Горського описує події Української революції 1917–1921 років. Крім того, пан Олег подарував журнал «Universe Spase Tech» (з тематикою Місяця).

Поділився враженнями читач бібліотеки Тимофій: «У цьому році я буду здавати НМТ з історії України. Думаю, що ці книги допоможуть мені більше дізнатися і стануть корисними для здачі тесту».

Подаровані книги є цінним надбанням для бібліотеки. Благодійний вчинок дарувальника є прикладом для наслідування і нагадує про важливість підтримки культури й освіти, особливо в складні часи. Дякуємо  за небайдужість та любов до України!