четвер, 28 травня 2020 р.

Насолоджуйтесь літом з бібліотекою!


Карантин послаблено. Міські бібліотеки Хмельницького розпочали обслуговування користувачів. Незабаром літні канікули які надають школярам безліч вільного часу для відпочинку та розвитку. Завдяки бібліотечному літу, яке завжди асоціюється з літніми канікулами для дітей це: змістовне, цікаве і безпечне дозвілля, читання книжок, щодня нова дозвіллєва програма.
Нажаль в приміщені бібліотеки масові заходи ще не проводяться але це можна виправити завдяки Бібліотечному майданчику.
Бібліотекарі пропонують рухливі ігри за сюжетами українських народних казок.
Джерело: https://vseosvita.ua/library/ruhlivi-igri-za-suzetami-ukrainskih-narodnih-kazok-101689.html?fbclid=IwAR3rjZQOGJg3phE1mL4KMwX-1h9etV0puscOch4M9_OOPRoWIBc35k8-V8A

Насолоджуйтесь літом з бібліотекою!

вівторок, 26 травня 2020 р.

Цікавинки про книгу


ü    Найтовстіша у світі книга – англійський словник, що містить 8600 сторінок.
ü    Найбільшою книгою у світі є видана у 1976 році у Денвері, штат Колорадо, США, «Суперкнига», розмір якої становить 274 на 307 сантиметрів, а вага – 252кг 600г, яка налічує 300 сторінок.
ü    Однією з найменших книг є томик віршів Т.Г.Шевченка «Кобзар», який створив мікромайстер Микола Сядристий. Книга складається із 12 сторінок, кожна площею 0,6 квадратного міліметра. Перегортати сторінки можна тільки загостреним кінцем людської волосини. Книга зшита павутинкою, обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. На обкладинці – портрет поета та зображення хати, де він народився.
ü    Найбільше видання у світі – це багатотомна збірка «Акти і публікації Британського парламенту 1800-1900 років». Усі томи збірки важать разом 31 тонну. Для того, щоб їх прочитати, потрібно понад 6 років.
ü    Перлиною слов’янської поліграфії вважається книжка «Байки» І.Крилова, видана в Санкт-Петербурзі у 1856 році. Книга менша за поштову марку, тому читати її можна лише за допомогою лупи.
ü    Однією з найбільших старовинних книг є гігантський атлас вагою 120кг, який знаходиться в Державній бібліотеці в Німеччині. Виданий він у 1661 році і має розміри 170 на 110см.
ü    Стародавні люди писали на каменях, стінах печер за допомогою малюнків. Це було піктографічне письмо. На стінах храму у Фівах вирізьблено найдавніший літопис. Стіни ці є своєрідними сторінками книги, найбільшої у світі за своїми розмірами – кам’яні аркуші її сягають до сорока метрів у ширину.
ü    У давнину існували глиняні книги. У таких книгах писали загостреними паличками. Глину сушили, загартовували у вогні. Такі книги були важкі і незручні у користуванні.
ü    У стародавньому Єгипті книги писали на папірусі. Папірус – болотяна рослина зі стеблом висотою 4-5 метрів. Стебла папірусу розрізали на тонкі смужки, розкладали їх так, щоб край однієї смужки заходив на край другої. Краї приклеювали. Другий шар тонких смужок накладали перпендикулярно до першого. Накладені смужки пресували, просушували. Написану на папірусі книжку згортали в сувій (найдовший сувій має понад 40 метрів довжини). До ХІV століття книги писали на пергаменті (за назвою м.Пергам, де його вперше виготовили). Пергамент виробляли зі шкіри молодих телят, ягнят, кіз.
ü    Писали на пергаменті чорнилом та різними фарбами. Чорнило робили із сажі, відвару кори вільхи та дуба. Заголовки, ініціали, великі букви виводили червоною фарбою. Використовували також охру – світло-жовту фарбу, лазур, золото, срібло.
ü    Усі рукописні книги переплітали. Палітурку виготовляли з дерев’яних дощок, обтягнутих шкірою, парчею, оксамитом та атласом. Потому прикріплювали металеві бляхи, аби книжки  довше зберігалися. Зверху виготовляли срібні або золоті обкладки. Верхню кришку прикрашали дорогоцінним камінням, перлами.
ü    Припускають, що першим почав відливати металеві букви (з них складають слова, зі слів – рядки, з рядків – сторінки) німець Йоганн Гуттенберг, який жив у місті Майнці в середині ХV століття.
ü    Нещодавно стало відомо, що китаєць Бі Шен ще в ХІ столітті друкував книги з форм, складених з окремих ієрогліфів.
ü    Перша друкована книга «Львівський апостол» в Україні з’явилася у 1574 році. Її надрукував Іван Федоров, який випередив іноземних майстрів, так як винайшов спосіб друкування тексту двома фарбами одразу.
ü    Слов’янська писемність виникла у ІХ столітті. Було створено дві азбуки: «глаголицю» («глагол» – писати) та «кирилицю» (на честь її автора Кирила).
ü    Перша бібліотека виникла майже 8000 років тому. Мешканці Давньої Месопотамії писали на глиняних дощечках за допомогою тонкої палички, яка називалась клин і спосіб письма називався клинопис. Дощечки випалювались, а найцінніші з них вміщувались у спеціальні конверти з глини, щоб не псувалися. Археологи знайшли тисячі таких дощечок, які зберігалися в палацах і були розсортовані в залежності від їх тематики.
ü    Бібліотеки Давнього Єгипту знаходились у храмах. Їх охороняли священики. Єгиптяни писали на папірусі, який потім згортали в рулон навколо палиці з наконечником і зберігали у скринях або на полицях.
ü    Найзнаменитіша була бібліотека в Олександрії. Вона виникла приблизно у 300 році до нашої ери. Там зберігалися понад 700000 сувоїв папірусу. Усі сувої були класифіковані за 120 темами і описані в каталогах.
ü    Давні римляни першими здогадалися будувати публічні бібліотеки. Юлій Цезар створив систему публічних бібліотек. Після його смерті вони почали користуватися особливою популярністю. Багаті мешканці Рима спеціально засновували бібліотеки для незаможних, а також самі збирали величезні колекції книг для себе. До четвертого століття в Римі існувало 28 публічних бібліотек.
ü    На початку нашої ери бібліотеки стали невід’ємною частиною церков і монастирів. Ченці читали і переписували книги і багато бібліотек підтримувалось завдяки їх зусиллям.
ü    Наприкінці періоду середньовіччя, коли були побудовані величні собори, люди почали будувати маленькі бібліотеки при соборах. Університети також почали колекціонувати книги. Університети Парижа, Флоренції славилися своїми колекціями «прикутих» книг. Книги було так важко робити, що їх приковували до стін великими ланцюгами, щоб уникнути крадіжки.
ü    З 1400 року Університет в Оксфорді почав збирати бібліотеку. Нині його Бодлейнська бібліотека – найбільша серед університетських бібліотек.
ü    Публічні бібліотеки, якими ми їх знаємо сьогодні, існують всього 100 років.
ü    Перша бібліотека на Русі була створена Ярославом Мудрим при Софійському соборі в XІ столітті.
ü    Одна з найбільших бібліотек світу – Національна бібліотека конгресу США, яка заснована у 1800 році. Її книжковий фонд налічує 40 мільйонів примірників.
ü    Найменша у світі бібліотека розташована в індійському місті Амрістаре. У ній одна книжка.
ü    Найбільша бібліотека в Україні – Національна бібліотека України ім. В.І.Вернадського, заснована в 1714 році.
Джерело:

понеділок, 25 травня 2020 р.

Найцікавіші вислови, афоризми та цитати про книги


Ще з далекого дитинства ми пам’ятаємо, що книга – це джерело знань. І що ті, хто читає, завжди будуть керувати тими, хто дивиться телевізор. Цінність книг неможливо охопити, адже вони примушують нас вмикати свою уяву – ось чому читати роман завжди цікавіше, ніж дивитися його екранізацію.
Про важливість книг для людства говорили класики і продовжують говорити видатні особистості сучасності. Сказано було так багато і так влучно, що ми вирішили зібрати найкращі вислови та цитати про книги в одному місці. Якщо ви любите читати так само, як ми, то ця підбірка – для вас!
1. «Людина з гарною книгою в руках ніколи не може бути самотньою» К. Гольдоні
2. «Читання книги – це ніби розмова з найкращими людьми минулих століть» Декарт
3. «Книги – найкращі друзі. До них можна звертатися в усі важкі хвилини життя. Вони ніколи не зрадять» А. Доде
4. «Одні книги змушують нас мріяти, інші занурюють у дійсність, але всі вони пройняті найголовнішим для автора – щирістю» П. Коельо
5. «Книги – не мертві речі, а істоти, що містять у собі насіння життя. В них – чистісінька енергія і екстракт того живого розуму, що їх створив» Д. Мільтон
6. «Ти ще не знаєш, що то за втіха ті книжки! Там цілий мир, вищий, кращий від сього, в якому ми барахтаємося мов свині в барлозі» П. Мирний
7. «Книга – вчитель без плати та подяки. Кожну мить вона дарує тобі одкровення мудрості» А. Навої
8. «Якщо шукаєш в книгах мудрості уважно, то знайдеш велику користь для душі своєї» Нестор Літописець
9. «Книги мають особливу чарівність; вони дають нам насолоду: вони розмовляють з нами, дають нам добрі поради, вони стають живими друзями для нас» Ф. Петрарка
10. «Випадкова зустріч з гарною книгою може назавжди змінити долю людини» М. Прево
11. «Література вилучена із законів тління. Вона одна не визнає смерті» М. Салтиков-Щедрін
12. «Все, що я знаю про своє життя, мені здається, я вичитав з книг» Ж.-П. Сартр
13. «Не розум від книг, а книги від розуму створились» Г. Сковорода
14. «У моїх дітей, звичайно, буде комп’ютер. Але спочатку вони отримають книги» Б. Гейтс
15. «Читання – це один з витоків мислення і розумового розвитку» В. Сухомлинський
16. «Книга – ніби казкова лампа, що дарує людині світло на далеких і темних дорогах життя» А. Упіт
17. «Нехай думки, укладені в книгах, будуть твоїм основним капіталом, а думки, які виникнуть у тебе самого – відсотками з нього» Фома Аквінський
18. «Книги – морська глибина: хто в них пірне аж до дна, той, хоч і труду мав досить, дивнії перли виносить» І. Франко
19. «Моя батьківщина там, де моя бібліотека» Еразм Роттердамський
20. «Книги дали мені більше, ніж люди. Спогад про людину завжди блідне перед спогадом про книгу» М. Цвєтаєва
21. «Заняття з книгами – юність живлять, старість звеселяють, щастя прикрашають, в нещасті надають притулок і розраду, вдома радують, поза домом – не заважають…» Марк Тулій Цицерон
22. «Дивною і ненатуральною здається людина, яка існує без книги» Т. Шевченко
23. «Три найсмачніші запахи? Запах гарячої кави, свіжої випічки і сторінок нової книги» Н. Ясмінська
24. «Шелестіння сторінок в тиші бібліотек – це найчудовіший звук, який я коли-небудь чув» Л. Касіль
25. «Що за насолода знаходитися в хорошій бібліотеці! Дивитися на книги – це вже щастя» Ч. Лем
26. «У чарівний світ розкритої книги всім доступний вхід» М. Гафурі
27. «Побачити й пізнати свій край можна лише своїми очима або з допомогою книжок» М. Ломоносов
28. «Є тільки один спосіб стати культурною людиною – читання» А. Моруа
29. «Будинок, в якому немає книг, подібний до тіла, позбавленого душі» Цицерон
30. «Читайте! Нехай не буде жодного дня, коли б ви не прочитали хоча б однієї сторінки з нової книги» К. Паустовський
31. «Книги – це маяки в океані часу» О. Герцен
32. «Чудову книжку ми читаємо кожен раз немов наново» Ю. Олеша
33. «Хороша та книга, яку відкриваєш – смакуючи, а закриваєш — збагатившись» А. Олкотт
34. «Якщо при зіткненні книги з головою лунає порожній звук, в цьому не завжди винна книга» Г. Ліхтенберг
35. «Книга домчить до будь-яких берегів» Ч. Діккенс
36. «Без книг, як без повітря, людина жити не може» С. Корольов
37. «Читаючи авторів, які добре пишуть, звикаєш добре говорити» Ф. Вольтер
38. «Читати корисно! Книги освічують душу, піднімають і зміцнюють людину, пробуджують в ній кращі прагнення, гострять її розум і пом’якшують серце» У. Теккерей
39. «Читач проживає тисячу життів, перш ніж помре. Людина, яка ніколи не читає, переживає тільки одне» Д. Мартін
40. «Книги – це кораблі думки, що мандрують по хвилях часу і обережно несуть свій дорогоцінний вантаж від покоління до покоління» Ф. Бекон
41. «Мені завжди цікаво, що читають люди. За книгами про них можна дізнатися не менше, ніж за вмістом домашньої аптечки. Тільки ритися в ліках господаря завжди вважалося поганим тоном» С. Кінг
42. «Коли читаєш розумні слова інших, в голову приходять власні розумні думки» М. Лашков
43. «Немає кращого засобу для освіження розуму, як читання давніх класиків; варто взяти якогось з них у руки, хоча б на півгодини, – зараз же відчуваєш себе освіженим, полегшеним і очищеним, піднятим і укріпленим, – наче освіжився купанням у чистому джерелі» А. Шопенгауер
44. «Кращий спосіб навчитися писати – читати хороших письменників» Ч. Буковскі
45. «Парадокс читання: воно відводить нас від реальності, щоб наповнити реальність глуздом» Д. Пеннак
46. «Читання для розуму – це те ж, що фізичні вправи для тіла» Дж. Аддісон
47. «Культура — це не кількість прочитаних книг, а кількість зрозумілих» Фазіль Іскандер
48. «Люди поділяються на дві категорії: на тих, хто читає книги, і на тих, хто слухає тих, хто читає» Б. Вербер
49. «Гарна книга подібна до айсбергу, сім восьмих якого приховано під водою» Е. Хемінгуей
50. «Існує тільки одна річ, гірша, ніж не торкатися до читання книг останні 90 днів; це не торкатися до читання останні 90 днів і думати, що нічого не сталося» Дж. Рон
Ці крилаті цитати про книги варто час від часу перечитувати самому, а ще – обов’язково показати їх своїм дітям. Цінуйте хороші книги і читайте їх із задоволенням і користю!
Джерело: https://www.tviysvit.com.ua/naitsikavishi-vyslovy-aforyzmy-ta-tsytaty-pro-knyhy/?fbclid=IwAR2AWbQu52ceX4pRZNNsPkEEnLap88UNAHEbXdZjuJD6zhAScpqh9LarurU

неділя, 17 травня 2020 р.

Що читати влітку учням 5-11 класів


Позакласне читання допоможе вам підготуватися до наступного навчального року, розважить під час канікул та забезпечить новими знаннями. Співробітник Міністерства освіти та науки України, дав пораду які твори бажано прочитати влітку, за наступним списком.
Зауважимо, що в кожній окремій школі вчителі можуть додавати до списку інші книги або скорочувати перелік на свій розсуд.

Джерело:


12 найцікавіших місць Хмельниччини


Хмельниччина багата на унікальні місця, географічні цікавинки, старовинні унікальні маєтки, замки, церкви, споруди. А ти про усі місця знаєш?!
Тож у цій підбірці ми розповімо вам найцікавіші місцини, які варто побачити!
Вперед!

середа, 13 травня 2020 р.

Комікси українською: що читати дітям?




Поки деякі скептики сумніваються у тому, що комікси не поступаються звичайній літературі у глибині та прекрасності, в Україні поступово з’являється і попит, і пропозиція на цей чарівний вид мистецтва. І хоча вибір коміксів та графічних романів українською не вражає широтою та різноманіттям, кілька цікавинок серед усього, що є, знайти можна. Про них сьогодні й розповімо.
Переваги коміксів над іншими книгами:
1. Завдяки ілюстраціям діти їх краще сприймають.
2. Новий формат історії.
3. Допомагають бачити різноманіття можливостей у подачі сюжету, а саме за допомогою зіставлення візуального й вербального текстів.
4. Збільшують дитячий словниковий запас. Вчать бачити логічний чи/та нелогічний ланцюжок розвитку подій та розвивають уміння організовувати інформацію в певний логічний ряд.
5. Розвивають уяву й фантазію. У багатьох читачів виникає бажання створити свої власні комікси та пофантазувати над створення справжніх персонажів.
6. Тексти у поєднанні з малюнками допомагають краще зрозуміти характери та ролі персонажів, їхні наміри та вчинки.
7. Діти люблять комікси. Читаючи комікси разом з дітьми, ви зможете не лише зрозуміти, що подобається дитині але й підтримати її інтерес до книги. Дітям, комікси дають можливість поділитись з батьками думками та міркуваннями стосовно прочитаного, тим самим створюючи основу для інтерактивного діалогу.
       

четвер, 7 травня 2020 р.

День матері - особливе свято!



День матері – це особливе свято, коли можна ще раз нагадати найдорожчій людині, як ви її цінуєте та любите. У цей день заведено вітати матерів та дарувати їм символічні подарунки.
Діти в цей день дарують своїм матерям квіти, листівки, присвячують їм вірші та пісні.
З нагоди цього свята, працівники бібліотеки-філії №4 Хмельницької міської ЦБС, підготували майстер-клас по виготовленню листівки.



понеділок, 4 травня 2020 р.

Казка про День матері.

Кожного року День матері в Україні відзначають у другу неділю травня.
В Україні немає офіційного вихідного на честь Дня матері, але це не заважає красиво привітати найріднішу людину. Наприклад, можна потішити маму сніданком у ліжко.



Джерело https://www.youtube.com/

«Кілька порад батькам як зацікавити дитину читанням»



Шановні батьки!!!
Намагайтеся, щоб індивідуальне читання стало потребою дитини. Тому подавайте їй приклад, показуючи, як вам подобається читати.
  •           Тримайте вдома, велику кількість книг та журналів.
  • Нехай ваші діти бачать Вас за книгою кожного дня.
  •           Давайте дітям дивитися ваші книжки. Читайте їм уривки з неї вголос.
  •            Вибирайте і приносите дітям книги, які відповідають їхньому віку та індивідуальним потребам (заняття спортом, догляд за тваринами), включаючи сюди і художню, і довідкову та пізнавальну літературу.
  •            Вибирайте в бібліотеці книжки разом з дітьми.
  • Дуже важливо вибирати про що читати. Якщо дитина читає неохоче, вибирайте книжки, сюжети яких змусять її всміхнутись.
  •           Якщо ви ще й спробуєте виразно прочитати кілька цікавих розділів, дитина обов’язково зацікавиться книгою.
  •           Зацікавте дітей яким-небудь хобі чи діяльністю, котра потребує читання, і, головне, подобається їм.
  • Конструюйте, грайте в настільні ігри, оскільки такі заняття потребують читання інструкцій, а надалі й потреби в більш повній інформації.
  •            Заохочуйте дітей до листування з друзями, родичами, навіть з уявними улюбленими героями.
  •           Розповідайте дітям про книжки, які ви читали в дитинстві, пропонуйте їм самим складати казки, вірші, історії.
  •           Записуйте їх в окремий зошит, прикрашаючи його малюнками. Пізніше дитина сама захоче перечитати ці записи вам або своїм друзям, брату, сестрі.
  •           Не карайте дітей за будь - яку провину читання.